Napis na labelu firmy His Master’s Voice można wprost przetłumaczyć jako „Głos swego pana“. Nazwa nawiązuje do imienia białego terriera, który na obrazku stoi, słuchając muzyki płynącej z fonografu. 

 

HMV to jedna z najsłynniejszych wytwórni fonograficznych w Anglii i Ameryce.

… nie jest do końca pewne jakiej rasy jest pies przedstawiony na grafice. Różne źródła podają różne informacje. Niewątpliwie pies wygląda na foxterriera, jack russella lub terriera. Brytyjskie wydawnictwo w 1984 roku, chcąc nieco odświerzyć swoje logo, ogłosiło konkurs na sobowtóra. Ponoć do jednego ze sklepów HMV zgłosiło się tak dużo właścicieli białych terrierów, że w powstałym tłumie kilka osób odniosło poważne obrażenia.

Po śmierci Marka jego bracia lubili ponoć włączać płytę z nagraniem głosu zmarłego właściciela Marka. Nipper, który bez problemu rozpoznawał głos swego pana, słuchał z uwagą jego nagranego głosu. W 1899 r. powstał obraz pod tytułem „Dog looking at and listening to a Phonograph“ (Pies patrzący i słuchający fonografu), który później zmieniono na „His Master’s Voice“ (Głos swego pana).

Pod koniec XIX wieku firma The Gramophone Company odkupiła od autora wszystkie namalowane przez niego obrazy z Nipperem. Nabyła je wraz z prawami do reprodukowania „psiego“ wizerunku na materiałach reklamowych. Tak powstało firmowe logo powielane później na labelach ówczesnych płyt i nieco później rozpoznawalne na całym świecie jako znak jednej z największych wytwórni płyt. W 1909 roku The Gramophone Company zmieniło nazwę: najpierw na His Master’s Voice, a nieco później na HMV, by w latach 30-tych XX wieku zmienić się EMI.

Wyprzedaż płyt winylowych i CD

Warto wspomnieć, że firma His Masters Voice została założona w 1908 i w tym roku obchodziłaby okrągłe 90-te urodziny. Korzystając z tego wspaniałego pretekstu organizujemy wielką promocję na płyty winylowe i CD!

 

Wszystkie płyty CD 10 zł.

Winyle z muzyką klasyczną i nie tylko od 10 zł. 

Zapraszamy:
Kraków, Nad Drwiną 8b
Warszawa, Tytoniowa20

Znaleźć nas będzie można również na 23. Krakowskiej Giełdzie Płyt Winylowych
10-go lutego w FORUM Przestrzenie.