TECHNICS SB1000

- kolumny uratowane

SUKCESY SERWISU NOMOS AUDIO VINTAGE


TECHNICS SB1000
Nazwa tej marki dla wielu osób nadal ma magiczne znaczenie. W czasach PEWEX-u w naszym kraju królowały wieże, które dla wielu osób były wówczas tak samo niedostępne jak samochód osobowy czy wczasy nad Balatonem. Zapewne w latach 70-tych nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że kolumna SB1000 marki Technics istniała… nie mówiąc już o tym co wnosiła sobą w dzedzinie brzmienia czy konstrukcji.

Zastosowanie pierwszego na świecie laminowanego rdzenia w obwodzie magnetycznym głośnika niskotonowego pozwoliło zapobiec znaczącej części zniekształceń, które występują z powodu pola magnetycznego wytwarzanego przez drgającą cewkę.


TECHNICS SB1000
Ta kolumna jest niepowtarzalna pod wieloma względami. Konstrukcja powstała w 1973 roku. Ten 3-drożny, 3-głośnikowy system opracowano z myślą o maksymalnym zmniejszeniu zniekształceń. W porównaniu do poprzednich kolumn tej serii zmniejszono zniekształcenia od 30 do 50%. Świat audio dostrzegł efekt tych prac i kolumna stała się szybko legendą.

Wygląd SB1000 nie pozwala jej pomylić z żadną inną kolumną. Potężny woofer, dwa dodatkowe przetworniki i regulatory oraz podział frontowego panelu na 4 segmenty porządkują wizualnie jej „urodę”.

Membrany głośników niskotonowego i średniotonowego wykorzystywały pierwsze na świecie membrany TC. Były to popularne obecnie 3-warstwowe „kanapki”. Ich zadaniem było zmniejszenie zniekształceń. W tamtych czasach powszechnie stosowany do konstrukcji membran papier miał odpowiadać za płaską charakterystykę ciśnienia akustycznego w zakresie średnich i wysokich częstotliwości.

 – zwrotnica kolumny SB-1000 – 

Zwrotnica z nachyleniami 12 dB/Okt,. Sekcja niskotonowa pracuje do 400 Hz. Głośnik średniotonowy pracuje od 800hz, różnica w podziału wynika z dużej dysproporcji średnic przetworników. Tweeter pracuje w paśmie od 5 kHz.

W zwrotnicy zastosowano układy kompensacji i linearyzacji impedancji przetworników. Regulacja poziomu tonów średnich i wysokich zbudowana została na bazie dwu 2-sekcyjnych potencjometrów drutowych. Poprzez zastosowanie tego typu regulacji filtr zwrotnicy nie widzi zmiany impedancji przetwornika i dzięki temu, częstotliwość podziału nie ulega zmianie. Na życzenie klienta sekcja wysokotonowe została zmodyfikowana. Celem zmian było zmniejszenie zbyt technicznego brzmienia wysokich tonów.

Panel frontowy obudowy ma 36 mm. Sztywność zapewniały także wewnętrzne wzmocnienia tej zamkniętej obudowy. System głośników skrupulatnie projektowano pod kątem dokładnego tłumienia zniekształceń w całym paśmie. Technics SB1000 to waga super ciężka – zestaw waży ponad 50 kg, co w tamtych czasach było zaskakujące jak na zestaw który nie był projektowany jako podłogowy.

Zwrotnica – ten ważny ze względu na brzmienie element każdej kolumny zachował się praktycznie w nienaruszonym stanie. Zwrotnice po oczyszczeniu, modyfikacjach i ostatecznym zestrojeniu zostały podłączone do zestawu i uruchomione. 

Membrana – w serwisie NOMOS Audio Vintage niewiele jest nas w stanie zdziwić. Dlatego taki widok nie szokuje. Kolumna została zakupiona na zagranicznej aukcji i oddana do serwisu w stanie jak na zdjęciu. Oryginalna membrana oraz zawieszenia praktycznie przestały istnieć. 

– testowanie zestawów SB-1000 w krakowskim sklepie NOMOS – 

 


ZOBACZ NASZE INNE REALIZACJE