MIKROSEIKI BL-91

- japoński klasyk, w nowym wydaniu

SUKCESY SERWISU NOMOS AUDIO VINTAGE


MICROSEIKI BL-91
Wśród miłośników audio marka MICROSEIKI zajmuje dość specjalne miejsce. Ta japońska firma od wielu lat nie jest obecna na rynku audio, ale to tylko nieobecność pozorna –  na aukcjach i w serwisach oferujących urządzenia audio vintage możemy bez problemu znaleźć, przede wszystkim  ich gramofony. Wysokie ceny sugerują ich wysoką jakość. I dokładnie tak jest z jednym, z najpopularniejszych modeli – MICROSEIKI BL-91.

MICROSEIKI BL-91
Solidna plinta, paskowy napęd, prędkości 33 i 45 RPM oraz doskonałe brzmienie spowodowały, że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych gramofonów tej marki. Można na nim z powodzeniem montować zarówno oryginalne, markowe ramiona MICROSEIKI, jak i wysokie modele SME. Microseiki BL-91, produkowany w latach 1979-1981, to jeden z najbardziej zachwycających gramofonów japońskich tamtych lat. Duży, masywny (waga 16 kg), był niemal zupełnie pozbawiony drgań.

Powstała druga wersja gramofonu BL-91 L. Przez jakiś czas cieszyła się ona sławą najmniej podatnego na drgania gramofonu na świecie. BL-91L ważył aż 22 kg, a dodana do oznaczenia literka „L” oznaczała „long” – w tym modelu w standardzie montowano wydłużone ramię.

Nasz Klient zażyczył sobie gramofon Microseiki BL-91, ale z ramieniem MA 505L pochodzącym właśnie od swojego cięższego brata BL-91 L. I firma NOMOS Audio Vintage przygotowała dla niego, a właściwie odbudowała ten piękny gramofon od podstaw. Zamontowanie najdłuższego, 12-calowego ramienia nie nastręczało większych przeszkód. Oczywiście wcześniej przeszło ono pełną konserwację i pełen zakres niezbędnych prac regulacyjnych – wystarczyła sama diagnostyka oraz standardowy serwis.

Drodzy Klienci. W naszych zasobach posiadamy jeszcze jeden napęd BL-91 oraz dedykowane do niego ramię. W każdej chwili jesteśmy sprostać Waszym oczekiwaniom i przygotować gramofon w podobnej konfiguracji – podobny, bo każdy przez nas przygotowany gramofon jest niepowtarzalny. 

Po tych zabiegach otrzymało nowe okablowanie RCA – najlepsze, jakie mieliśmy w naszym arsenale, zakończone wtyczką DIN5. Po tej modyfikacji, bez żadnego problemu poradzi sobie ono nawet z ultra drogimi wkładkami kosztującymi tyle, co niejeden samochód. My natomiast zainstalowaliśmy wkładkę Ortofon Quintet, która współpracować miała z headshellem Ortofon 9000. On także zyskał nowe okablowanie. Tu napotkaliśmy mały problem – zamontowany headshell wraz z zainstalowaną ciężką wkładką przewyższył możliwości regulacyjne ramienia. Poradziliśmy sobie z tym przy pomocy dodatkowych ciężarków na wadze ramienia. Rozwiązanie takie pozwoli w przyszłości na współpracę z  dowolną wkładką.

– MICROSEIKI BL-91 z oryginalnym, firmowym ramieniem –

Na szczególną uwagę zasługuje proste rozwiązanie regulacyjne antyskatingu. Składa się ono z dwóch niezależnie pracujących ciężarków. Zwykle używa się jednego lub drugiego ciężarka. Tu do prawidłowej kalibracji, niezbędne okazało się użycie obu naraz.

Napęd gramofonu został całkowicie rozebrany i poddany gruntownej konserwacji. W tym czasie obudowa trafiła do naszego SPA, gdzie przeszła zabiegi rewitalizacyjne. Oryginalny fornir był w dobrym stanie, więc zdecydowaliśmy się go zachować. Żeby zaś przywrócić plincie dawny blask i świeżość, wystarczyło ją na nowo wypolerować i polakierować. Po tych czynnościach wygląda wspaniale, co widać na załączonych zdjęciach. Polerowaniu poddaliśmy także oryginalną pokrywę, która pozbawiona najmniejszej ryski lśni jak nowa. Proszę pamiętać, że ten gramofon ma około 30 lat!

– Chcąc poprawić izolację, warto zadbać o nowe, skutecznie działające, antywibracyjne nogi JR Audio –

Talerz w tym gramofonie jest bardzo solidny… dosłownie. Waży 3,5-kilograma i wykonano go ze stopów używanych przy budowie rakiet kosmicznych. Klient zażyczył sobie, żeby talerz w jego gramofonie okrywała gruba i ciężka, wykonana ze szkła, mata firmy NAGAOKA. Ta decyzja wymusiła  konieczność kolejnych, niezbędnych regulacjach wszystkich mechanizmów.

Nowe ramię MA 505L  –

Dopieszczenie sprzętu wymagało pochylenia się nad każdym detalem. Do odnowionej obudowy dołożyliśmy nowe nóżki antywibracyjne. Oryginalne nosiły wyraźne ślady zużycia, a gumowe elementy amortyzacji były w kiepskiej kondycji. Teraz nasze, a właściwie Klienta, Microseiki stoi na regulowanych, zakończonych izolatorami firmy VIBRA-POD, nóżkami firmy JR AUDIO. Poziomowanie gramofonu odbywa się wyłącznie w ten sposób.

Efekt? Odbudowane Microseiki BL-91 zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Błyszcząca maszyna wygląda jakby właśnie zeszła z taśmy produkcyjnej. Nasi fachowcy naprawdę wykonali kawał dobrej roboty! 


Konfiguracja systemu:
– Gramofon: Microseiki BL-91
Phono: Haiku Audio GANYMEDE
Wzmacniacz: Musical Fidelity
CD: SONY
Kolumny: PMC
Okablowanie: Neotech