Ten gramofon od wielu lat uznawany jest za legendarny. Zastosowany tu niezawodny i prawie niezniszczalny idlerowy napęd uchodzi za wzorzec dla wielu innych konstrukcji. LENCO L-75 wśród urządzeń audio vintage to jeden z najczęściej modyfikowanych napędów gramofonowych: tu z nową, drewnianą, przygotowaną w NOMOS plintą i oryginalnym ramieniem SME.

Dźwięk ma ciepły charakter, skupiony na środku pasma i na basie. Tego należało oczekiwać po produkcie typu vintage i to właśnie otrzymujemy.

– Wojtek Pacuła w teście gramofonu LENCO by NOMOS

Gramofon w pełni przygotowany przez naszą firmę, specjalnie dobrane i zamontowane ramię firmy SME przeznaczone do montażu ciężkich wkładek. Całość po pełnym przeglądzie, regulacjach i kalibracji, napęd po pełnej konserwacji. Obudowa napędu pomalowana na kolor czarny w pełnym połysku, zainstalowane wysokiej jakości gniazda RCA oraz gniazdo zasilające. Założone zostały specjalne nóżki antywibracyjne z możliwością wypoziomowania gramofonu na łożyskach kulowych.TEST w portalu High Fidelity >>>


 

W roku 1967 Lenco zastąpiło wypróbowany w bojach model L 70 nowym topowym gramofonem L 75. Chociaż weteran był sensownie wyceniony i przyniósł radość wielu audiofilom z całego świata, nie było czego opłakiwać. Lenco L 75 różniło się od swojego poprzednika tylko kilkoma, ale jakże istotnymi, szczegółami. Jego główny atut – prosty i niezawodny system napędowy – pozostał niezmieniony. Masa wyważanego dynamicznie, odlewanego talerza wzrosła do czterech kilogramów, w czym wyprzedzał go tylko znacznie droższy Thorens TD 124/II, a średnica talerza ze zintegrowanym przełącznikiem wzrosła do 312 mm.

Przygotowany przez nas gramofon LENCO posiada doskonale znane miłośnikom analogu, 9-calowe ramię SME 3009, dodatkowo w w wybranych modelach montujemy szczoteczkę. Plinta, w zależności od potrzeb i oczekiwań, może być przygotowana w dowolnym wybarwieniu praktycznie każdego rodzaju forniru. Oryginalny pozostaje jednak napęd i jego wygląd nie podlega modyfikacjom.

Jak przystało na „nowoczesny” gramofon, posiada on współczesne złącze IEC dla przewodu zasilającego oraz, zamiast stałych przewodów sygnałowych, złocone gniazda RCA. Do kompletu, oczywiście przewód uziemienia. 

Sprawdzone w wielu innych gramofonach ramię SME, pozwala na stosowanie szerokiej gamy wkładek. Proponujemy zazwyczaj – w zależności od potrzeb i możliwości, którąś z doskonałych wkładek firmy ORTOFON.

… dźwięk gramofonu zmodyfikowanego w Nomosie ma więc i cechy unikatowe, i niezwykle pożądane, jak i takie, które były wadami i już dawno udało się je wyeliminować nawet w znacznie tańszych konstrukcjach. Jest to więc znacznie bardziej „customowy”, czyli zrobiony pod czyjeś gusta niż typowy, produkt.

Jeśli jednak ktoś wymaga od muzyki przede wszystkim muzykalności, komunikowania się emocjonalnego z odbiorcą, wówczas trudno będzie po odsłuchu testowanego gramofonu wrócić do jakiejkolwiek współczesnej konstrukcji, przeskok będzie zbyt duży.

– Wojtek Pacuła w teście gramofonu LENCO by NOMOS

Tak wygląda oryginalny, ale przygotowany przez nasz serwis, gramofon LENCO L-75.