SUKCESY SERWISU NOMOS AUDIO VINTAGE


ELECTRO-VOICE XE Q804 (przetworniki TL606DW/DH1506)
To był jeden z najstaranniej przygotowanych przez nas nas  zestawów głośnikowych. Najważniejszym dla nas było wówczas zadowolenie osób odwiedzających nasz Apartament NOMOS w trakcie warszawskiej wystawy Audio Video Show 2017. Oprócz tych majestatycznych kolumn pokazaliśmy także najciekawsze urządzenia z naszej oferty. 

Kolumna głośnikowa w skład której wchodzą: moduł niskotonowy, tubowy przetwornik średnio-wysokotonowy z tubą oraz zwrotnica XEQ 804. W module niskotonowym zostały użyte dwa 15-calowe przetworniki TL606DW,  w module średnio-wysokotonowym przetwornik DH1506 z hornem oraz zwrotnica XEQ 804 pozwalająca na regulację parametrów odcięcia częstotliwości tonów średnich.

Moduł niskotonowy – Electro-Voice TL606DW
Przetworniki: 2x DL 15 W 15
Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 3,5 kHz
Wymiary:  572 x 1,003  x 447 mm
Objętość: 256 l
Waga: 68 kg

Moduł średnio-wysokotonowej
Przetwornik Electro-Voice DH1506
Pasmo przenoszenia: 500 Hz – 20 kHz

Zwrotnica Electro-Voice XEQ 804

 

Dziś trudno wyobrazić sobie kino bez dobrego dźwięku, a przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu filmy prezentowano z nagłośnieniem w systemie MONO, a dużo wcześniej nawet jako nieme. Jedynym co towarzyszyło obrazowi było pianino oraz grający na nim taper.

Taper – w niemym kinie osoba grająca na pianinie lub organach teatralnych, robiąca podkład muzyczny do wyświetlanych scen. Samo słowo wywodzi się z języka francuskiego taper i oznaczało między innymi: pisanie na maszynie, stukanie, stukanie w klawisze. W pierwotnym znaczeniu był to pianista grający za zapłatą do tańca; grajek barowy – salonowy. Odpowiedzialni byli też często za akompaniament przy występach kabaretowych i muzyczno-tanecznych a nawet teatralnych. W czasach pojawienia się niemego kina byli wynajmowani również do udźwiękawiania scen na żywo. Z czasem wraz ze znaczeniem słowa zostali włączeni jako stały element niemego kina. Ten sposób udźwiękawiania filmów popularny był na przełomie XIX i XX w.. W drugiej połowie XX w. coraz częściej udźwiękawiano filmy z pomocą małej orkiestry instrumentalnej, a po popularyzacji gramofonu z płyt winylowych.
(źródło: Wikipedia)

Początki kina, jakie towarzyszy nam do dnia dzisiejszego to roku 1927.  Odbył się wówczas pierwszy w historii pokaz filmu udźwiękowionego – był to obraz „Śpiewak jazzbandu”, w którym po raz pierwszy usłyszeć można było część dialogów. W filmie użyto także jako podkładu – nagrania muzyczne. Apetyt na dobry dźwięk w kinie rósł bardzo szybko. W tamtych czasach kino dla przemysłu audio były bez wątpienia najważniejszym miejscem, gdzie można było zaprezentować osiągnięcia najnowszych technologii.

HORN DH1506 – Sale kinowe – czasami dość duże, niskosprawne – jak na dzisiejsze czasy wzmacniacze o raz oczekiwania publiczności wymagały rozwiązań, które do dziś zachwycają. Wysokoskuteczne tuby doskonale pasowały do ówczesnych lampowych wzmacniaczy a także idelanie wywiązywały się z zadania nagłośnienia dużych powierzchni kinowych sal.

Nasze autorskie rozwiązanie zakładało możliwość korekcji przesunięcia fazowego tub względem przetworników niskotonowych. Zaprojektowany przez nas uchwyt, pozwalał na odpowiednie ustawienie wylotu tub.   

Zwrotnica zewnętrzna XEQ 804 – Zewnętrzna zwrotnica pierwotnie była częścią modułu niskotonowego. Ze względu na wagę i większy komfort w aplikacji do systemu, została ona zaopatrzona w estetyczną obudowę. Liczne odczepy pozwalają obecnie w dość swobodny sposób kształtować charakterystykę częstotliwościową tuby. Rozwiązanie takie stosowane jest obecnie przez niektórych producentów i wykorzystywane w niektórych droższych zestawach.   

Warszawska wystawa Audio Video Show to dla producentów, dystrybutorów i sklepów to, pod pewnym względem, najważniejsze cztery dni w roku. Ilość osób odwiedzających nasz pokój, relacje, zadowolenie i rosnące ostatnio zainteresowanie sprzętem vintage, pokazały fragment prawdy o preferencjach naszych klientów. Zaprezentowane zestawy Electo-Voice doskonale sprawdziły się przy prezentacji muzyki z prawie każdego gatunku. Istotnymi były także pozostałe urządzenia w torze: doskonały gramofon SONY oraz magnetofon szpulowy REVOX.     

System, którego centralnym elementem były kolumnu Electro-Voice oraz końcówki mocy firmy VERDIER.
Prezentacja w trakcie warszawskiej wystawy Audio Video Show 2017 – apartament NOMOS. Poniżej inne zdjęcia z tej wystawy oraz prezentacja innego systemu w trakcie II spotkania grupy Audio Vintage Poland w Ostrowcu Świętokrzyskim.